17 listopada 2019

Służebnice Przenajświętszej Krwi


Służebnice Przenajświętszej Krwi (SAS)
Ancillae Sanctissimi Sanguinis
Servants of the Most Holy Blood
Ancelle del Santissimo Sangue
Siervas de la Santísima Sangre
Servas do Sangue Sagrado
Servantes du Saint Sang
Dienerinnen vom Heiligen Blut

Data i miejsce założenia:
2009 rok - Austria

Założyciel:
o. Winfried Wermter















Liczba sióstr na świecie: 22  * dane z 2009 roku
Służebnice Przenajświętszej Krwi obecne są w krajach: Polska, Niemcy, Austria, Włochy.
Dom generalny: Niemcy (Aufhausen)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Habit aktualny:

Szary habit, przepasany czerwonym sznurem, szary szkaplerz, na głowie biała chustka, na piersi zawieszony srebrny krzyżyk z czerwonym kielichem pośrodku - symbolem Przenajświętszej Krwi.


Używany także habit jasno-szary.
------------------------------------------------------------------------------------------


Duchowość:
Krew Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego to źródło, z którego zgromadzenie czerpie siłę i światło do wypełniania swojego powołania, którym jest umocnienie ducha rodzinnej jedności w całym Kościele. Krew Chrystusa, będąca ofiarą przebłagalną dla zbawienia ludzi, jest najmocniejszym symbolem Bożego miłosierdzia. Kto żyje tajemnicą Krwi Chrystusa, kto zanurza w Niej swoich przyjaciół, wrogów i samego siebie, ten będzie w stanie brać udział w miłosierdziu Boga.
Na wzór Maryi i pierwszych kobiet służących we wspólnocie uczniów Chrystusa, siostry służą duchowym macierzyństwem Panu Jezusowi przede wszystkim w dzisiejszych apostołach, a także całemu ludowi Bożemu, dostrzegając obecność Chrystusa w każdym człowieku. Często oznacza to, że w pokorze dają pierwszeństwo tym pracom, które są ukryte i skromne i których wartość odkrywa się dopiero przez wiarę, nadzieję i miłość.
Wpatrzone w Matkę Bożą siostry chcą być niejako żywym kielichem, zawsze czystym i otwartym na przyjęcie woli Bożej – wypełnionym pod krzyżem Krwią Zbawiciela i ofiarowanym dla jedności ludu Bożego.
Głównymi patronami zgromadzenia są Osoby Świętej Rodziny. Dzieciątko Jezus wskazuje na duchowe dziecięctwo, ponieważ według słów Pana Jezusa: Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (Mk 10, 15). Dlatego siostry starają się pokornie i w zaufaniu w pełni żyć według woli Bożej w chwili obecnej. Matka Boża wskazuje na duchowe macierzyństwo. Służebnice czczą Ją szczególnie w tajemnicy Jej Niepokalanego Serca, jako Matkę i Królową Przenajdroższej Krwi oraz jako Pocieszycielkę Strapionych. Od św. Józefa uczą się z kolei szlachetnej służby i gotowości do rezygnacji z własnych planów dla Pana Boga. Uczą się także od niego sumiennie wykonywać każdą pracę, by w ten sposób oddawać cześć Bogu.










Działalność:
Siostry apostołują prowadząc rekolekcje, dni skupienia, spotkania biblijne, spotkania modlitewne, poprzez modlitwę wstawienniczą, towarzyszenie duchowe, publikacje. Ważną częścią posługi jest apostolstwo gościnności wobec osób znajdujących się w różnego rodzaju potrzebach: pielgrzymów, osób poszukujących odnowy duchowej bądź rozeznających swoją drogę życiową.


Historia:
Zgromadzenie oficjalnie zostało erygowane w diecezji Feldkirch w Austrii, jednak wspólnota ma swoje korzenie w Polsce. W latach 1980-tych, należący do Misjonarzy Krwi Chrystusa o. Winfried Wermter, przybył z Niemiec, aby przeszczepić swoje zgromadzenie do Polski. Zgodnie z charyzmatem swojej wspólnoty szerzył kult i duchowość Krwi Chrystusa. Jego praca apostolska zaowocowała licznymi powołaniami do życia zakonnego. Za radą biskupów zdecydował się na założenie żeńskiego zgromadzenia zakonnego opartego na duchowości Krwi Chrystusa.
Pierwsze kandydatki wyraziły zgodę na udział w powstaniu nowej wspólnoty i w 1987 roku w Częstochowie rozpoczęły formację zakonną. Był to początek Misjonarek Krwi Chrystusa.
Z biegiem lat różnice w rozumieniu charyzmatu wspólnoty sprawiły, że część sióstr wraz z o. Wermterem utworzyła nową wspólnotę, która przyjęła nazwę Służebnic Przenajświętszej Krwi. Została ona przyjęta przez biskupa austriackiej diecezji Feldkirch i tam erygowana w 2009 roku. Po pewnym czasie siostry wróciły do Polski, gdzie obecnie żyją i posługują w dwóch domach: w Częstochowie i w pobliskiej miejscowości Kalej.
Oprócz dwóch zgromadzeń żeńskich, o. Winfried założył w 2006 roku także męską wspólnotę Braci Przenajświętszej Krwi, przekształconą później w Oratorianów Przenajświętszej Krwi.









Strony www:
Polska: http://polen.blut-christi.de
Niemcy: http://blut-christi.de
Włochy: www.sanguedicristo.eu