25 lutego 2017

Córki Bożej Opatrzności


Zgromadzenie Sióstr Córek Bożej Opatrzności (FDP)
Institutum Filiarum Divinae Providentiae
Institute of the Sisters Daughters of Divine Providence
Instituto delle Suore Figlie della Divina Provvidenza
Instituto de las Hermanas Hijas de la Divina Providencia
Instituto das Irmãs Filhas da Divina Providência
Institut des Sœurs Filles de la Divine Providence
Institut der Schwestern Töchter von der göttlichen Vorsehung


Data i miejsce założenia:
1832 rok - Włochy

Założyciele:
o. Tommaso Manini CRSP
m. Elena BettiniLiczba sióstr na świecie: 189 (w Polsce: 4)  * dane z 2008 roku
Córki Bożej Opatrzności obecne są w krajach: Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Polska, USA, Meksyk, Chile, Indie.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Czarny habit z białym kołnierzykiem, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi zawieszony medal (znak zgromadzenia).
Używany także strój w kolorze szarym lub białym.


Córki Bożej Opatrzności w Indiach
Córki Bożej Opatrzności
w Chile
Córki Bożej Opatrzności
w Meksyku

Habit historyczny:
Duchowość:
Celem zgromadzenia jest służba bliźnim najbardziej potrzebującym, zwłaszcza biednej i opuszczonej młodzieży. Córki Bożej Opatrzności pokładają całkowitą ufność w Bogu i być w pełni dyspozycyjne wobec Jego woli. Poprzez swoje czyny starają się być znakiem dobroci Boga, który pochyla się nad każdym stworzeniem z ojcowską miłością i ukazywać, że życie każdego człowieka jest w rękach Boga Ojca, który jest Miłością.
Siostry dążą do upodabniania się do Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Łączą się z Maryją – patronką zgromadzenia - w pełnym otwarciu się na Ducha Świętego.
W swej drodze duchowej starają się szukać najpierw Królestwa Bożego, trwać w Bogu i zawsze o nim mówić oraz troszczyć się z całych sił o dobro innych dla większej chwały Bożej. Praktykują pokorę, prostotę i radość.
Siostry każdy dzień rozpoczynają od modlitwy i rozważania Słowa Bożego oraz wspólnotowej Eucharystii. Po skończonej pracy znów gromadzą się stóp Pana na uwielbieniu i dziękczynieniu i z głębokim zaufaniem wraz z całym Kościołem polecają Mu potrzeby całej ludzkości w modlitwie nieszporów. Przed spoczynkiem jest kolejny czas na modlitwę oraz rachunek sumienia z minionego dnia. Siostry codziennie też odmawiają różaniec.


Działalność:
Córki Bożej Opatrzności pracują w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Podejmują działalność apostolską w parafiach, prowadzą domy opieki dla osób starszych, pracują także na misjach. W Polsce, w jedynym w domu, który znajduje się w Warszawie, siostry posługują w przedszkolach oraz w jadłodajni dla ubogich.


Historia:
W I poł. XIX wieku na ulicach Rzymu było mnóstwo biednych i opuszczonych dzieci. Ich losem zainteresował się Barnabita o. Tommaso Manini. Pewnego dnia przyszła do niego do spowiedzi 18-letnia dziewczyna Elena Bettini. Ojciec Manini szybko spostrzegł czystość jej duszy. Z natchnienia Ducha Świętego zaproponował jej poświęcenie się służbie biednym i pokrzywdzonym przez życie dzieciom, aby poprawić ich dramatyczną sytuację. Tymczasem Elena także od pewnego czasu czuła podobne pragnienie, aby zatroszczyć się o biedne dzieci, które codziennie spotykała na tych samych ulicach.
Zaowocowało to narodzinami w 1832 roku w Rzymie nowego zgromadzenia zakonnego Córek Bożej Opatrzności. Pierwszym dziełem apostolskim była bezpłatna szkoła dla dzieci. Z czasem powstawały przedszkola, kolejne szkoły, internaty, szkoła handlowa dla dziewcząt, sierocińce, kuchnie dla ubogich dzieci. Brak materialnego zabezpieczenia dla działalności sprawiło, że od początku istnienia zgromadzenia zaufanie Bożej Opatrzności było istotnym elementem duchowości sióstr.
Założycielka zachęcała siostry: Córki, szukajcie przede wszystkim królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, a wszystko inne będzie wam dodane. Musimy uświęcać się, czyniąc dobro dziewczętom, we wszystkim innym musimy oddać się w ręce Bożej Opatrzności.


Strony www:
Polska: www.przedszkolebarnabici.home.pl/corki
Dom generalny: www.figliedelladivinaprovvidenza.org
USA: www.daughtersofdivineprovidence.com
Chile: www.fdp.cl