3 kwietnia 2011

Teatyni

.
Zakon Kleryków Regularnych Teatynów (CR)
Ordo Clericorum Regularium vulgo Theatinorum
Ordine dei Chierici Regolari Teatini 
Order of Clerics Regular Theatines (Theatine Fathers)
Orden de Clérigos Regulares Teatinos
Ordem dos Clérigos Regulares Teatinos
Orden der Regularkleriker Theatiner
Ordre de Clercs Réguliers Théatins
Zgromadzenie tworzą księża i bracia zakonni.

Data i miejsce założenia:
1524 rok - Włochy

Założyciele:
św. Kajetan z Thieny
o. Paolo Consiglieri
o. Bonifacio da Colle
o. Giovanni Pietro Carafa (późniejszy papież Paweł IV)

św. KajetanLiczby: 189 zakonników na świecie (w tym 133 kapłanów)  * dane z 2008 roku
Teatyni obecni są w krajach: Włochy, Hiszpania, USA, Meksyk, Kolumbia, Brazylia, Argentyna.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Czarna sutanna przepasana czarnym pasem.

Duchowość:
Teatyni żyją według reguły św. Augustyna. Głównym celem zakonu jest podarowanie Kościołowi gorliwych kapłanów oddanych Królestwu Bożemu. W swojej duchowości łączą charakterystyczne cechy życia zakonnego z życiem kapłańskim. Śluby i zakonny wymóg dążenia do doskonałości są dla Teatynów środkiem do umacniania ich kapłańskiego powołania.
Zakonnicy w swojej duchowości szczególny nacisk kładą na zaufanie Bożej Opatrzności, posłuszeństwo Ojcu Świętemu, ubóstwo, a także gorliwość w kulcie liturgicznym. Żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Przeczystej, która jest patronką zakonu, a także do Niebieskiego Szkaplerza Matki Bożej Niepokalanej. Każdego dnia uczestniczą we Mszy Świętej, odmawiają Oficjum, praktykują modlitwę osobistą, a raz w tygodniu adorują Najświętszy Sakrament. 
Reguła św. Augustyna
Obyczaje Teatynów 


Działalność:
W duchu ewangelicznego zalecenia: Szukajcie najpierw Królestwa Bożego, zakonnicy angażują się przede wszystkim w dziedzinie duszpasterstwa oraz wychowania młodzieży. Posługują w parafiach, opiekują się sanktuarium, prowadzą grupy młodzieżowe, internat dla studentów, Dom Gości, ośrodek rekreacyjny dla młodzieży.


Historia:
Początki Teatynów związane są z niespokojnym okresem reformacji. Był to również czas gdy życie moralne duchowieństwa i świeckich pozostawiało wiele do życzenia.
Zakon powstał w 1524 roku, w dniu, w którym św. Kajetan wraz z towarzyszami złożyli przed papieskim ołtarzem św. Piotra w Rzymie uroczystą profesję zakonną. Głównym celem nowej wspólnoty był powrót do pierwotnego ideału życia apostolskiego, skłanianie ówczesnego duchowieństwa do prowadzenia przykładnego, budującego życia i świeckich do praktykowania cnoty. Teatyni gorliwie zaangażowali się również w zwalczanie błędów Marcina Lutra i reformacji, która po rozszerzeniu się w krajach północnych zaczęła docierać także do Włoch, zajęli się także posługą chorym.
Teatyni są pierwszym tego typu zgromadzeniem w Kościele - zgromadzeniem powstałym z kapłanów diecezjalnych, którzy przyjęli regułę zakonną i zasady życia zakonnego, a których sposób życia i apostolstwo pod wieloma względami przypomina życie duchowieństwa diecezjalnego, nie jest natomiast sposobem życia typowym dla mnichów.
.
Strony www:
Polska: www.teatyni.tnb.pl
Włochy: www.teatini.it
Hiszpania: www.teatino.es
Meksyk: www.teatinos.mx
Brazylia: www.teatinosnobrasil.com.br


Aktualizacja: 6.03.2014