17 listopada 2021

Mali Bracia Krzyża



Mali Bracia Krzyża
Little Brothers of the Cross
Piccoli Fratelli della Croce
Hermanitos de la Cruz
Petits Frèr
es de la Croix
Irmãozinhos da Cruz
Kleine Brüder vom Kreuz


Data i miejsce założenia:
1980rok- Kanada

Założyciel:

o. M Michel-Marie de la Croix - Michel Verret


 

 

 

 

 

 

 


Liczba zakonników na świecie: 13
Mali Bracia Krzyża obecni są w krajach: Kanada.
Dom wspólnoty: Kanada(La Malbaie, (Qc)


----------------------------------------------------------------------------------------------

Habit aktualny:

Biały habit z kapturem ze szkaplerzem przepasane skórzanym paskiem
z różańcem,
z wyszytym na piersi czerwonym sercem z krzyżem, przy boku różaniec.


Dopełnieniem stroju jest biały płaszcz używany podczas uroczystości.




----------------------------------------------------------------


Nowicjusze biały habit z szarym szkaplerzem.
Postulanci:Strój(biała bluza lub alba) z mniejszym krzyżem
i sercem na piersi.






----------------------------------------------------------------------------------------------




Duchowość
:
Wspólnota składa się z mnichów, kapłanów i ​​braci żyjących według Reguły św. Augustyna. Jej głównym celem jest oddanie się kultowi Bożemu poprzez wytrwałą modlitwę, sprawowanie i adorowanie Eucharystii, także w nocy, kilkukrotne w ciągu dnia odmawianie Liturgii Godzin, medytacyjną lekturę Słowa Bożego (Lectio Divina), aby królował Pan Jezus i miłość. Mnisi żyją w odosobnieniu klauzury i w milczeniu naśladując ukryte życie Pana Jezusa w Nazarecie w duchu bł. Karola de Foucauld, czyli w duchu rodzinnym, w prostocie , uniżeniu, pokornej pracy i ubóstwie, aby całym sobą odwzorować Osobę Pana Jezusa.
Charakterystycznym aspektem duchowości Małych Braci Krzyża jest troska, z jaką otaczają liturgię, dbając o jej piękno. Założyciel chciał, aby bracia czerpali ze źródeł tradycji katolickich Kościołów Wschodnich w zakresie sztuki ikonograficznej, jak i śpiewu chóralnego.
Jako synowie bł. Karola, Mali Bracia Krzyża otrzymali także misję modlitwy o jedność chrześcijan.

U podstaw całego życia monastycznego leży odkrycie ogromnej miłości, jaką Bóg darzy każdego z nas, za darmo i bez odwzajemnienia. Aby odpowiedzieć na tę miłość, Mali Bracia Krzyża poświęcają swoje życie Bogu Ojcu. Ich kaplicę zdobi między innymi duży fresk przedstawiający panującego Chrystusa w otoczeniu aniołów i świętych, co daje im przedsmak zmartwychwstania.

Formacja mnichów zaczyna półroczny postulat, następnie kandydat otrzymuje habit i nowe imię i rozpoczyna dwuletni nowicjat, po którym może zostać dopuszczony do profesji czasowej. Corocznie odnawia śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa przez następne pięć lat, w tym czasie będzie kontynuował studia monastyczne. Ostatni krok to profesja wieczysta, po której formacja mnicha jest dalej kontynuowana do końca jego życia.













Działalność:

Mnisi nie prowadzą zewnętrznego apostolstwa, ale przyjmują mężczyzn i kobiety i wszystkich pielgrzymów, którzy pukają do drzwi klasztoru, pragnących przeżyć czas rekolekcji i ciszy, dając im możliwość duchowego towarzyszenia. Prowadzą bractwo dla świeckich, pragnących żyć w duchu zgromadzenia.











Historia
:
Założyciel o. M Michel-Marie de la Croix-Michel Verre już o dziecka chciał zostać kapłanem. Podczas studiów teologicznych w Rzymie bardzo  pociągały go dzieła duchowe bł.Karola de Foucauld. Ks. Verret uświadomił sobie wtedy, że ideę założenia bractwa monastycznego, którą nosił w swoim sercu od dłuższego już czasu, odpowiada ukrytemu życiu Pana Jezusa w Nazarecie, chciał nazwać ją wówczas Pustelnikami Krzyża. W 1973 roku, gdy miał 34 lata otrzymał pozwolenie swojego biskupa, na opuszczenie posługi parafialnej w kanadyjskiej diecezji Quebec i zostanie pustelnikiem w dwóch miejscach wokół Quebecu.
Po zgłoszeniu się pięciu towarzyszy i rozeznaniu władz diecezjalnych, ks. Michel Verret otrzymał zgodę na założenie nowej wspólnoty monastycznej, która powstała w 1980 roku w miejscowości w Saint-Gabriel-de-Valcartier. W 1985 roku objęła w posiadanie dawny nowicjat braci Marystów w Saint-Augustin-de-Desmaures koło Quebecu. Ale założyciel marzył o odosobnionym miejscu, sprzyjającym życiu modlitwy i kontemplacji w ciszy i samotności. Powstał więc klasztor w La Malbaie i jak dotąd jest jedyny domem zgromadzenia.