19 października 2018

Oblatki Maryi Niepokalanej


Misjonarki Oblatki Maryi Niepokalanej (OMI)
Missionary Oblate Sisters of Mary Immaculate
Missionarie Oblate di Maria Immacolata
Misioneras Oblatas de María Inmaculada
Missionárias Oblatas de Maria Imaculada
Soeurs Missionnaires Oblates de Marie Immaculée
Missionarinnen Oblatinnen der Makellosen Jungfrau Maria

Data i miejsce założenia:
1997 rok - Hiszpania

Liczba sióstr na świecie: 22
Oblatki Maryi Niepokalanej obecne są w krajach: Hiszpania, Niemcy.
Dom generalny: Hiszpania (Madryt)

Habit aktualny:
Zgromadzenie bezhabitowe od początku swojego istnienia.

Siostry noszą jednolity świecki strój, w zgromadzeniu traktowany jako habit: szara sukienka z rękawami lub szary bezrękawnik z białą lub ciemną bluzką.
Po ślubach wieczystych na piersi zawieszony oblacki krzyż.





Duchowość:
Oblatki Maryi Niepokalanej powołane są, aby pozostawiając wszystko, pójść śladami Jezusa Chrystusa według charyzmatu św. Eugeniusza de Mazenod. Cel zgromadzenia jest taki sam, jaki miał Boży Syn, przychodząc na ziemię, a więc głosić Dobrą Nowinę najuboższym; a ponadto w miejscach, gdzie Kościół jest najbardziej potrzebny. Siostry starają się nieść Ewangelię ludom, które jej jeszcze nie przyjęły, a tam gdzie Kościół już istnieje, ludziom najbardziej od niego oddalonym. Powołanie Oblatek ma więc misyjny charakter i jest ukierunkowane na służbę całemu Kościołowi.
Krzyż oblacki, który siostry noszą na piersi, jest stałym przypomnieniem miłości Zbawiciela, który pragnie przyciągnąć do siebie wszystkich ludzi i posyła je jako swoje współpracowniczki. Krzyż daje nadzieję nowego życia w Chrystusie Jezusie, inspiruje również do dostrzegania cierpienia Chrystusa w innych ludziach.
Patronką, Matką, wzorem i strażniczką konsekracji sióstr jest Maryja Niepokalana. Za Jej przykładem siostry chcą być otwarte na Ducha Świętego i tak jak Ona oddać się Bogu i dziełu Zbawiciela. W życiu duchowym żyją w wielkiej zażyłości z Nią, powierzają się Jej, aby prowadziła je do Boga.
Oblatki łączy z Kościołem ścisła więź. Konstytucje wspólnoty mówią: działamy w Kościele, poza Kościołem natomiast jesteśmy niczym. Oblatka to osoba kochająca Kościół tak samo jak kocha Jezusa Chrystusa. Głównym przejawem miłości do Kościoła jest wspólnota z jego pasterzami.
Życie wspólnotowe jest istotnym elementem powołania sióstr. Oblatki uświęcają się razem, modlą się razem, ewangelizują razem. Ich wspólnoty mają charakter apostolski. Wspólnoty te zbudowane są na miłości, wokół której toczy się całe ich życie. Siostry tworzą jedną rodzinę, w której wszyscy, stanowią jedno ciało i jedną duszę.












Działalność:
Oblatki pracują w parafiach, wśród młodzieży, głoszą misje parafialne, nauczają religii w szkołach, współpracują z ojcami Oblatami Maryi Niepokalanej. Organizują działalność wolontariacką i misyjną dla młodych ludzi, w ramach których wyjeżdżają do różnych krajów, gdzie docierają do najuboższych, np. odwiedzają osoby starsze lub ciężko chore dzieci, bawią się z dziećmi osieroconymi lub bezdomnymi, uczą dzieci i młodzież katechizmu i przygotowują ich do życia chrześcijańskiego.



Historia:
W 1996 roku grupa dziewcząt z hiszpańskich parafii prowadzonych przez Oblatów Maryi Niepokalanej odbywała rekolekcje w podmadryckim Pozuelo. Niektóre odczuwały w duszy zaproszenie Pana Jezusa, aby pójść za Nim. Myślały wówczas: gdybym była chłopakiem, zostałabym Oblatem. Nie wiedziały jednak czy istnieje żeński odpowiednik zgromadzenia ojców. Swoim pragnieniem podzieliły się z kierownikiem duchowym, modliły się i oczekiwały.
Bóg jednak postanowił zgromadzić grupę dziewcząt z oblackim powołaniem zakonnym. W 1997 roku dziewięć kandydatek zaczęło życie wspólnotowe w Pozuelo, dając początek Oblatkom Maryi Niepokalanej. Zaczęły od rozważania konstytucji oblatów, przeredagowując je na potrzeby wspólnoty żeńskiej oraz wyboru spośród siebie przełożonej. Dzień rozpoczynały wspólną modlitwą, po czym każda udawała się na uczelnię na studia. Po nauce siostry oddawały się pracy w domu rekolekcyjnym, katechizowaniu dzieci i młodzieży w parafii, ponadto roznosiły Komunię Św. w domu dla osób starszych. Następnie wspólnie z oblatami uczestniczyły w wieczornej Eucharystii i na zakończenie dnia śpiewały pieśń Maryi.
Rok później wspólnota otrzymała aprobatę kościelną jako publiczne stowarzyszenie wiernych, a w 2001 roku została zgromadzeniem na prawie diecezjalnym. Wtedy też 8 sióstr złożyło śluby: 4 śluby wieczyste a 4 śluby czasowe oraz przyjęło jednolity strój.
Pomimo, że wspólnota jest mała liczebnie, siostry pochodzą z kilku różnych krajów Europy i Ameryki Płd.; wśród nich jest również kilka Polek.











Strony www:
www.oblatas.org/pl