5 października 2017

Oblatki Bożej Miłości


Zgromadzenie Sióstr Oblatek Bożej Miłości
Congregation of the Oblate Sisters to Divine Love
Congregazione delle Suore Oblate al Divino Amore
Congregación de las Religiosas Oblatas al Divino Amor
Congregação das Irmãs Oblatas do Amor Divino
Congrégation des Sœurs Oblates de l'Amour Divin
Kongregation der Schwestern Oblatinnen der Göttlichen Liebe


Data i miejsce założenia:
1923 rok - Włochy

Założycielka:
m. Margarita Diomira Crispi
















Liczba sióstr na świecie: brak danych
Oblatki Bożej Miłości obecne są w krajach: Włochy, USA, Meksyk, Gwatemala, Honduras, Salwador, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Kolumbia, Wenezuela.
Dom generalny: Włochy (Rzym)

Habit aktualny:

Czarny habit z białym kołnierzykiem, na głowie czarny welon z białą wypustką, na piersi zawieszony krzyżyk.




W Ameryce Pn. i Płd.: na co dzień używany także habit i welon biały.



W Meksyku oprócz habitu na co dzień używany strój świecki.


Habit historyczny:




Na misjach habit i welon biały.


Duchowość:
Siostry Oblatki poświęcone są Bożej Miłości, czyli Trójcy Świętej. W swoim życiu starają się być obrazem Świętej Trójcy, której istotą jest miłość, ponieważ każda z Trzech Boskich Osób całkowicie ofiaruje się pozostałym. Duchowość zgromadzenia jest więc oparta na miłości; cechuje się pragnieniem kochania i wzrastania w miłości, a celem sióstr jest przekształcenie swojego życia w ofiarę doskonałej miłości.
Żyć jako ofiara, to znaczy poświęcić własne życie, przyjąć krzyż, umrzeć wewnętrznie, naśladować Chrystusa, zwłaszcza od Getsemani do Kalwarii. Siostry ofiarują się Trójcy Świętej w intencji uświęcenia kapłanów i powrotu oddzielonych chrześcijan do jedności z Kościołem. Źródłem duchowości zgromadzenia jest Msza Święta, czyli Najświętsza Ofiara.
Trzy główne elementy duchowości to adoracja, wynagrodzenie i apostolstwo. Adoracja polega na czynieniu życia ciągłą modlitwą, aby każde słowo i działanie było jak kadzidło adoracji i dziękczynienia, w jedności z Eucharystycznym Sercem Jezusa i Niepokalanym Sercem Maryi. Szczególnym czasem jest praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu.
Następny element to wynagradzanie przebitemu na krzyżu Sercu Jezusowemu za nasze grzechy.
Życie sióstr ma być także pełne ducha apostolskiego, a ich apostolskie działanie musi być animowane przez ducha miłości i pobożności, poświęcenia i stałej ofiary, w postawie uległości podporządkowanej pragnieniom Kościoła i rozpowszechnianiu Królestwa Bożego.
W duchowości zgromadzenia ważne miejsce zajmuje również Maryja, która jest wzorem wiary, miłości i zjednoczenia z wolą Bożą. Siostry czczą Ją szczególnie w tajemnicy Jej chwalebnego Wniebowzięcia.
Św. Ignacy Loyola z kolei jest dla sióstr przykładem służby Kościołowi. Od niego zaczerpnęły swoje motto: Ad majorem Dei Gloriam – Na większą chwałę Bożą.



Działalność:
Główną aktywnością apostolską zgromadzenia jest działalność edukacyjna w szkołach i centrach ewangelizacji, w których głównym celem jest współpraca z rodzinami w kształtowaniu wartości ludzkich, duchowych i moralnych młodzieży. Siostry włączają się również w pracę w parafiach, szczególnie w zakresie przygotowywania do przyjęcia sakramentów świętych, katechizacji oraz prowadzenia grup modlitewnych.



Historia:
Margarita Diomira Crispi życie zakonne rozpoczęła u Sióstr Krzyża we Francji, w którym po kilku latach, wraz ze swoim kierownikiem duchowym rozeznała, że wolą Bożą wobec niej jest powołanie do życia nowego zgromadzenia.
Jednak dopiero po 20 latach, w 1921 roku na Sycylii we Włoszech, m. Margarita wraz z dwoma towarzyszkami zainicjowała życie wspólnotowe, które stało się zalążkiem nowej wspólnoty zakonnej. Za datę założenia przyjmuje się jednak 1923 rok, gdy pięć pierwszych sióstr, wśród nich Margarita, przyjęło habit zakonny. Dom macierzysty powstał w Monreale.
Celem zgromadzenia była: konsekracja dla Trójjedynego Boga, oddanie Chrystusowi i posłuszeństwo wobec Wikariusza Chrystusa, modlitwa i współpraca z kapłaństwem katolickim, wychowanie dzieci i młodzieży, realizacja Królestwa Bożego z pokorą i miłością.
Siostry zajęły się edukacją i wychowaniem osieroconych dzieci oraz młodzieży należącej do klasy średniej. Organizowały też zajęcia pozalekcyjne jak: nauka szycia i haftu, zajęcia muzyczne, ponadto współpracowały w katechezie i innych pracach parafialnych.


Strony www:
http://oblatealdivinoamore.com