1 lutego 2020

Dominikanki Ducha Świętego


Sodalicja Dziewic Dominikanek Ducha Świętego (DSE)
Sodality of the Virgins Dominicans of the Holy Ghost
Sodalizio delle Vergini Domenicane dello Spirito Santo
Sodalicio de las Vírgenes Dominicas del Espíritu Santo
Sodalité des Vierges Dominicaines du Saint-Esprit
Jungfrauen-Sodalität der Dominikanerinnen vom Heiligen Geist
Zgromadzenie tradycyjne związane z Papieską Komisją Ecclesia Dei.

Data i miejsce założenia:
1943 rok - Francja

Założyciel:
ks. Victor-Alain Berto















Liczba sióstr na świecie: 98
Dominikanki Ducha Świętego obecne są w krajach: Francja.
Dom generalny: Francja (Pont-Callec)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Habit aktualny:

Biały habit przepasany czarnym skórzanym paskiem, biały szkaplerz,
na głowie biały czepek otaczający twarz i czarny welon, przy boku różaniec.
Dopełnieniem stroju jest czarny łaszcz chórowy.



----------------------------------------------------------------------------------------------

Duchowość:
Siostry prowadzą życie według tradycji i ducha dominikańskiego, a więc we wspólnocie według reguły św. Augustyna i własnych konstytucji, z uroczystą recytacją Boskiego Oficjum i studiowaniem Bożej Prawdy. Również działania apostolskie koncentrują się na przekazywaniu owoców kontemplacji Prawdy Jezusa Chrystusa. Imię Ducha Świętego zostało wybrane, aby uczcić Trzecią Osobę Boską, którą Pan Jezus nazywa Duchem Prawdy. Ponadto Wierność Kościołowi Świętemu i Namiestnikowi Chrystusa to znaki rozpoznawcze sodalicji.
Duchowość sióstr karmiona jest Mszą Świętą, która sprawowana jest w formie nadzwyczajnej, czyli według formy przedsoborowej, co stawia wspólnotę w gronie tzw. wspólnot tradycyjnych. Również Liturgia Godzin przyjmuje kształt przedsoborowy, recytowana jest w chórze, z użyciem języka łacińskiego i śpiewu gregoriańskiego. Siostry przywiązują szczególną wagę do godności, pobożności i piękna sprawowanej liturgii.
Dominikanki Ducha Świętego nie są zgromadzeniem zakonnym lecz stowarzyszeniem życia apostolskiego. Składają tylko jeden ślub: świętego dziewictwa. Tajemnica Kościoła Oblubienicy Chrystusa wyraża się wspaniale w stanie konsekrowanych dziewic, które przywiązane z całego serca do Chrystusa Oblubieńca obdarzają Go niepodzielną miłością. Do pozostałych rad ewangelicznych: ubóstwa i posłuszeństwa siostry zobowiązują się już nie ślubem, lecz poprzez obietnicę. Ubóstwo znajduje praktyczny wyraz w braku osobistej własności sióstr, braku wynagrodzenia za pracę, nie gromadzeniu oszczędności, poprzestawaniu na rzeczach niezbędnych. Posłuszeństwo to poddanie się Regule, decyzjom przełożonych, zleconej pracy, porządkowi dnia itp.


Działalność:
Ponieważ sodalicja należy do rodziny dominikańskiej, siostry prawdę zgłębioną poprzez studium i kontemplację przekazują innym, a czynią to głównie przez działalność edukacyjną w prowadzonych przez siebie kilku szkołach i internatach dla dziewcząt. Ponadto siostry organizują dni formacji doktrynalnej, rekolekcje dla młodzieży, pielgrzymki do Sanktuariów itp.

Historia:
Założycielem wspólnoty jest kapłan francuskiej diecezji Vannes, Victor-Alain Berto. Był także tercjarzem dominikańskim stąd założona przez niego sodalicja od początku żyła w duchu św. Dominika. W 1943 roku w miejscowości Pont-Callec, gdzie posługiwał, ks. Berto postanowił odnowić dawny, żeński sposób życia na wzór św. Katarzyny ze Sieny, który zaniknął we Francji podczas Rewolucji. Członkinie sodalicji miały być po prostu dominikańskimi dziewicami żyjącymi we wspólnocie. Już sześć lat później generał dominikanów zezwolił członkiniom na noszenie dominikańskiego habitu.
Wierność pierwotnemu duchowi zakonu sprawiła, że w okresie posoborowym siostry nadal pozostały przywiązane do form liturgicznych obowiązujących do Soboru Watykańskiego II. Obecnie wspólnota pozostaje związana z Papieską Komisją Ecclesia Dei, która jest odpowiedzialna za kapłanów, osoby wspólnoty zakonne i wiernych przywiązanych do tzw. Nadzwyczajnej Formy Rytu Rzymskiego.








Strony www:
www.dominicaines-du-saint-esprit.fr